Oğulcan BEYHAN

2008 yılında Balıkesir Üniversitesi Turizm Otel İşletmeciliği öğrencisiyken yolu Ortaköy Feriye Restoranına düşen Oğulcan Şef, mesleğine karşı hissettiği heyecanın doruklarına ulaşır ve hayallerine bir an evvel ulaşmak için büyük bir azim ve özveriyle çalışmaya başlar. Henüz gencecik bir stajyerken, hayallerinin büyüklüğüne uygun adımlar atarken kendi yolunda emin adımlarla yürümeye başlamıştır. Feriye’nin ihtişamı, İstanbul Boğazı’nın insanı kendine âşık eden endamı ile birlikte mesleğine büyük bir aşkla bağlanan Şef, meslekî uzmanlaşma ve kariyer basamaklarını tırmanma noktasında kendisine büyük idealler biçerek bu uzun ve çetrefilli yolu yürümeye karar vermiştir. Türkiye’nin en büyük otellerinde, birçok yabancı şeften meslek öğrenen; onların engin tecrübelerinden faydalanarak her geçen günü kendi tecrübe hanesine yazan Şef sırasıyla Bodrum Casa Del Arte Otel’de İtalyan Mutfağı,Bodrum Kempinski Otel Barbaros Bay’ da Uzakdoğu Mutfağı ve Dean & Deluca Restaurant’da Dünya Mutfağı gibi başlıklarda uzmanlık çalışmalarını tamamladı.

Do&Co bünyesinde uzun yıllar Türk Hava Yollarının okyanus aşırı seferlerinde Business Class’da Flying Chef olarak çalışan Şef kariyerine dair en büyük adımları burada attığı gibi edindiği en büyük tecrübeleri de burada elde etmiştir. Viyana’da, Picasso Müzesi’nin içerisindeki Albertina Restoranda uzunca bir süre “Sous Chef” olarak çalışan Oğulcan Beyhan daha sonrasında Kore’de de Uzakdoğu Mutfağını Airline Catering tecrübesi ile taçlandırmış Emirates Hava Yolları ve Türk Hava Yolları iş birliği adına 225.000 yolcu ikram üretimi kapasiteli üretim tesisi kurulum ekibinde Sous Chef olarak yer almıştır.

Bir coğrafyanın mutfağını tanımanın yolunun coğrafyayı tanımaktan geçtiğini iyi bilen Şef dünya üzerinde ziyaret ettiği ve zaman geçirme fırsatı bulduğu 26 ülkede tecrübelerine tecrübe katmaya devam etmiştir.

Edindiği meslekî yeterlilik ve mutfak tecrübelerini ülkesindeki genç arkadaşlarına aktarmayı kendisine hedef belirleyen Şef; doğduğu, büyüdüğü ve hayata atıldığı şehre karşı duyduğu vefa borcunun bir sonucu olarak kendisiyle aynı kaderi paylaşan hemşerilerine bu hizmeti sunmaktan gurur duymaktadır.

Eğitimci bir ailenin evlâdı olan Şef Oğulcan Beyhan, Güney Marmara’nın incisi, Türkiye’nin kalkınmasında önemli bir misyonu olan Balıkesir için yeni bir hizmet ve istihdam merkezi kurmuştur. En büyük enerji kaynağı gençleri olan Türkiye’nin yarınlarını daha da güzelleştirmek için uzmanlaşma, meslek edindirme konusunda duyduğu ihtiyacı bir nebze olsun karşılamak amacıyla The Chef’s Academy’ yi Balıkesir’e kazandırmıştır.